• Archiwum

• Konkurs przyrodniczy 2009/2010

Tematyka Konkursu  PRZYRODA GÓR

Etap szkolny:treści podstawy programowej z przyrody dla II etapu edukacyjnego ujęte w pkt. od 1 do 21, ze szczególnym uwzględnieniem przyrody gór polskich (uwaga! obowiązuje całość programu, a nie tylko treści związane z tematyką konkursu).

Etap rejonowy:treści podstawy programowej z przyrody dla II etapu edukacyjnego oraz treści rozszerzające:

Roślinność górska, porosty oraz  przystosowania roślin do życia w warunkach górskich.

Zwierzęta środowisk górskich i ich przystosowania do życia w trudnych warunkach.

Przystosowania ludzi do życia w środowisku górskim, wykorzystanie terenów górskich przez zamieszkujących tu ludzi.

Ochrona obszarów górskich.

3.Etap wojewódzki: treści podstawy programowej z przyrody dla II etapu edukacyjnego oraz treści rozszerzające:

Powstawanie i rozwój gór.

Zjawiska wulkaniczne w górach.

Warunki klimatyczne panujące w górach. Zjawiska inwersji i morza mgieł.

Zakres wymaganej wiedzy i umiejętności uczestników.

Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wiedzą zawartą w treściach podstawy programowej przyrody dla II etapu edukacyjnego wraz z treściami rozszerzającymi. Ponadto w rozwiązywaniu zadań konkursowych uczeń powinien wykazać się umiejętnościami:

przeprowadzania łatwych rozumowań,

oceniania sensowności uzyskiwanych wyników,

odkrywania prawidłowości i dostrzegania analogii,

stosowania pojęć do rozwiązywania problemów,

gromadzenia i integrowania wiedzy koniecznej do opisywania zjawisk przyrody,

obserwacji przyrodniczych składników środowiska i ich opisywania,

rozpoznawania pospolitych gatunków roślin i zwierząt,

dostrzegania zależności między czynnikami środowiska przyrodniczego i kulturowego,

znajomości prawnie chronionych obiektów i obszarów przyrodniczych,

orientacji na planie i mapie,

wyjaśnianie zjawisk fizycznych,

czytanie i interpretowanie map, wykresów, tabel,

obserwowanie i identyfikowanie różnorodnych substancji i procesów chemicznych     w najbliższym otoczeniu.

Wykaz zalecanej literatury dla uczestników i nauczycieli.

Do etapu szkolnego:

podręczniki szkolne oraz atlasy i zeszyty ćwiczeń do przyrody ( kl. IV-VI ), dopuszczone do użytku szkolnego – ze szczególnym uwzględnieniem zadań i pytań o charakterze problemowym i twórczym.

Do etapu rejonowego:

Podręczniki szkolne oraz atlasy i zeszyty ćwiczeń do przyrody ( kl. IV-VI ), dopuszczone do użytku szkolnego.

CO I JAK tom 73 „Góry” wydawnictwo ATLAS, Wrocław 2006 r. Autor Hanke Huber.

Od strony 20 do 48, rozdziały:

„Roślinność w górach”.

„Zwierzęta w górach”.

„Ludzie w górach”.

„Góry jako teren rekreacji”.

„Woda i surowce”.

„Na ratunek górom”.

Do etapu wojewódzkiego:

Podręcznik geografia do gimnazjum klasa I „Puls Ziemi”, wyd. Nowa Era, rok wydania 2009, autor: R. Malarz, rozdział  V od strony 113 do 132 dział 1, 2, 3, 4 i 5 oraz rozdział VI dział 1, 2, 4, 5 strony: 141-148 i 153 – 162. ( lub  podręcznik „Puls Ziemi”, rok wydania 2007, rozdział V od strony 111 do 133 dział 1, 2, 3, 4 i 5 oraz rozdział VI dział 1, 3, 4, 5, strony 139 – 142 i 148 – 156).

CO I JAK tom 73 „Góry” wydawnictwo ATLAS, Wrocław 2006 r. Autor: Hanke Huber. Od strony 4 do 20, rozdziały:

„Powstanie i rozwój”.

„Ogień i lód”.

„Słońce wiatr i deszcz”.

Magazyn turystyki górskiej „N.P.M.” nr 11, rok wydania listopad 2003, artykuł „Im wyżej tym….” Autor Michał Książkiewicz  Str. 32-34.

Tematyka Konkursu  PRZYRODA GÓR

Ochrona obszarów górskich.

Powstawanie i rozwój gór.

Zjawiska wulkaniczne w górach.

Warunki klimatyczne panujące w górach. Zjawiska inwersji i morza mgieł.

Zakres wymaganej wiedzy i umiejętności uczestników.

przeprowadzania łatwych rozumowań,

oceniania sensowności uzyskiwanych wyników,

odkrywania prawidłowości i dostrzegania analogii,

stosowania pojęć do rozwiązywania problemów,

gromadzenia i integrowania wiedzy koniecznej do opisywania zjawisk przyrody,

obserwacji przyrodniczych składników środowiska i ich opisywania,

rozpoznawania pospolitych gatunków roślin i zwierząt,

znajomości prawnie chronionych obiektów i obszarów przyrodniczych,

orientacji na planie i mapie,

wyjaśnianie zjawisk fizycznych,

czytanie i interpretowanie map, wykresów, tabel,

Wykaz zalecanej literatury dla uczestników i nauczycieli.

Do etapu szkolnego:

Do etapu rejonowego:

CO I JAK tom 73 „Góry” wydawnictwo ATLAS, Wrocław 2006 r. Autor Hanke Huber.

Od strony 20 do 48, rozdziały:

„Roślinność w górach”.

„Zwierzęta w górach”.

„Ludzie w górach”.

„Góry jako teren rekreacji”.

„Woda i surowce”.

„Na ratunek górom”.