• Urszula Pieczonka

• OWOCE W SZKOLE

• We wtorki i środy  śniadania dzieci klas I-III  wzbogacane są przez  porcje świeżych warzyw i owoców. Uczniowie korzystają z nich w ramach programu "Owoce w szkole".  Program ten jest finansowany ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%). Owoce, warzywa oraz soki nie zawierają dodatku tłuszczu, soli,cukru oraz substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do naszej szkoły odpowiada firma "Andersen Poland sp. z o.o.", która samodzielnie przygotowuje i udostępnia produkty dzieciom. Celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału warzyw i owoców w ich codziennej diecie. Na tym etapie rozwoju kształtują się ich nawyki żywieniowe.

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

16 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach interdyscyplinarnych "Rośnij zdrowo - jedz kolorowo". Obowiązywał ubiór w kolorze wybranego owocu/warzywa  - symbolu klasy  oraz samodzielnie przygotowane totemy.  Klasa I a wybrała gruszkę, I b - marchewkę, II - truskawkę, III a - malinki, III b - jabłko. Na sali gimnastycznej  dzieci prezentowały wiersze i piosenki o warzywach i owocach, a pani pielęgniarka pouczyła zebranych o wartościach odżywczych ukrytych w tych produktach oraz zasadach higienicznego ich spożywania. Wszyscy otrzymali kolorowanki do uzupełnienia.

W ramach programu uczniowie  klasy Ia przygotowali wyśmienite i zdrowe kanapki z dodatkiem warzyw.

zdrowe kanapki

Natomiast  uczniowie klasy III a zamienili swoją salę w prawdziwą spiżarnię, w której królują nie tylko suszone warzywa i owoce, ale też przetwory owocowo-warzywne.

Na zakończenie I edycji programu "Owoce w szkole" uczniowie wszystkich klas przygotowali plakaty promujące spożycie warzyw i owoców.

Plakaty