• Marta Brzeziecka

• OCENIANIE NA LEKCJACH PRZYRODY

•   PRZECZYTAJ, ZAPAMIĘTAJ, DOSTOSUJ SIĘ!

• ocenianie na lekcjach przyrody dotyczy przyswojonej przez uczniów wiedzy i umiejętności oraz wysiłku włożonego w przygotowanie prac i doświadczeń,
            • uczeń ma obowiązek systematycznego i czynnego uczestnictwa w procesie uczenia się przez cały okres nauki,
            • obowiązkowe jest prowadzenie zeszytu przedmiotowego oraz zeszytu ćwiczeń,
            • na wskazanych przez nauczyciela jednostkach lekcyjnych obowiązkowy jest atlas.

OCENIANIU PODLEGAĆ BĘDĄ:

1.Wypowiedzi ustne ( przynajmniej trzy razy w ciągu semestru ), obowiązuje znajomość materiału z trzech ostatnich lekcji.W dzienniku zapisywane są na niebiesko.

2.Sprawdziany pisemne trwają całą godzinę lekcyjną i przeprowadzone są po zakończeniu całego działu programowego, zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem.Sprawdzian poprzedza lekcja powtórzeniowa.W dzienniku lekcyjnym zapisywane są kolorem czerwonym.

• Sprawdzian jest obowiązkowy dla każdego ucznia.Jeżeli w tym czasie uczeń był nieobecny na lekcji, powinien go napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem .
            • Uzyskaną na sprawdzianie ocenę niedostateczną uczeń może poprawić w terminie siedmiu dni od oddania sprawdzianu ( w dzienniku umieszczone są obie oceny).
            • Przyjmuje się następującą skalę punktową przeliczoną na oceny według kryteriów:
            0% - 35% - ocena niedostateczna
            36% - 50% - ocena dopuszczająca
            51% - 74% - ocena dostateczna
            75% - 89% - ocena dobra
            90% - 100% - ocena bardzo dobra
            ocenę celującą uzyskuje uczeń w przypadku, gdy osiągnie 100% punktów i prawidłowo rozwiąże zadanie dodatkowe.

3.Kartkówki - czas pisania 10 do 15 minut, są niezapowiedziane i obejmują materiał z trzech ostatnich tematów.W dzienniku zapisywane są kolorem zielonym.

4.Doświadczenia, obserwacje - wykonane doświadczenie wraz z opisem obserwacji (zapowiedziane z odpowiednim  wyprzedzeniem),prowadzony kalendarz pogody, ciekawe rozwiązania zadań.Ze względu na różnorodność przeprowadzanych doświadczeń przestrzega się terminowości oddawania prac.

INNE USTALENIA:

1. Uczeń na początku lekcji zgłasza brak zadania, za który uzyskuje minus jeden punkt z zachowania.
            2. W przypadku dłuższej usprawiedliwionej nieobecności, uczeń ustala z nauczycielem termin nadrobienia zaległości i uzupełnienia zeszytów.
            3. Wszystkie oceny wpisywane są przez nauczyciela do zeszytu przedmiotowego ( na marginesie ) .Rodzice zobowiązani są do podpisywania ocen - podpis świadczy o zapoznaniu się z oceną dziecka.
            4.Oceny wpisywane są również do dziennika elektronicznego.

UWAGA !!! Ocenę CELUJĄCĄ śródroczną i końcoworoczną otrzymuje uczeń, który w konkursie  na szczeblu wojewódzkim lub krajowym uzyskał tytuł "Laureata" lub "wyróżnienie".