• Witold Wróbel

• e - learning na polskim

• Co to jest e-learning?

E–learning - nauczanie na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Doskonale uzupełnia również tradycyjny proces nauczania. E–learning to tylko jeden z elementów edukacji, dlatego edukacja w czasie rzeczywistym dotyczy znacznie obszerniejszego zasięgu usług niż e–learning.

Termin e-learning, tak jak i techniki uczenia się oraz technologie kształcenia, odnosi się do stosowania w nauczaniu technologii elektronicznej w o wiele szerszym zakresie niż w ramach tradycyjnych szkoleń komputerowych, czy też nauczania wspomaganego komputerowo z połowy lat osiemdziesiątych. Jest również o wiele szerszy od pojęć nauczania i edukacji online, które oznaczają nauczanie tylko przez sieć internetową. W przypadku zastosowania technologii mobilnych, częściej używane jest pojęcie M-learningu.

E-learning służy nauczaniu na odległość oraz nauczaniu elastycznemu, jednak może być również łączony z tradycyjnym nauczaniem w formie kursów mieszanych. Ponadto e-learning umożliwia nam samodzielne wybranie preferowanego formatu dostarczania wiedzy i tempa jej przekazywania.
            E-learning może również odnosić się do edukacyjnych stron internetowych, udostępniających np. scenariusze lekcji, arkusze ćwiczeniowe, czy interaktywne ćwiczenia dla dzieci.
            Do zalet e-learningu często zalicza się ruchomy czas pracy i wygodę uczniów (szczególnie jeśli mają oni jeszcze inne zobowiązania), ułatwienie komunikacji między uczniami, lepsze dostosowanie do potrzeb uczniów, większe urozmaicenie nauki dzięki zastosowaniu multimediów i niewerbalnej prezentacji materiału. E-learning pozwala uczyć się we własnym tempie oraz zminimalizować strach i nieśmiałość, które mogłyby pojawić się w tradycyjnej klasie. Użycie technik wideo umożliwia uczenie się za pomocą materiału audiowizualnego, który można zatrzymać i przewinąć w celu ponownego obejrzenia.

Kursy języka polskiego na platformie edukacyjnej Szkoły Podstawowej w Babicach

Zasady zapisywania się na kursy e-learningowe z języka polskiego:

1. Kursy e-learningowe z języka polskiego są przeznaczone dla uczniów klas IV - VI.
            2. Powinieneś mieć chęć uczenia się przez internet i niewielką znajomość komputera oraz internetu.
            3. Załóż, jeśli nie posiadasz, własną skrzynkę na poczcie elektronicznej.
            4. Wyślij e-mail do mnie - Witolda Wróbla - wyrażający chęć zapisania się kursy z języka polskiego. W mailu powinna znaleźć się deklaracja uczestniczenia w kursie, imię i nazwisko, klasa. Mój e-mail: polonista007(at)gmail.com
            5. Po przesłaniu maila Twoja osoba zostanie umieszczona na platformie edukacyjnej SP Babice - staniesz się studentem.
            6. Administrator platformy przyśle na Twoją skrzynkę pocztową login i hasło dostępu do platformy (hasło należy zmienić). Następnie otrzymasz dostęp do poszczególnych kursów od prowadzących nauczycieli.
            7. Jeżeli jesteś już zalogowany na platformie, to możesz do mnie wysłać zapytanie o kursy, które są dla Ciebie udostępnione - zapytanie kierujemy, używając "Wiadomości" na platformie.
            8. Możesz zaczynać pracę na platformie edukacyjnej! Za wykonanie zadań możesz otrzymywać oceny.
            9. Zachowuj się odpowiednio w sieci, gdyż możesz zostać skreślony z listy uczestników.
            10. Do korzystania z platformy edukacyjnej szkoły najlepiej jest używać przeglądarki Mozilla Firefox.

UWAGA! Decyzja o uruchomieniu kursu należy do nauczyciela prowadzącego kurs. Informacje o otwieraniu kursów z języka polskiego będą przesyłane do uczniów przez platformę edukacyjną za pomocą wiadomości. W przesłanej wiadomości będzie się znajdowała nazwa kursu oraz hasło dostępu do kursu.

JEŚLI NIE POTRAFISZ SIĘ POSŁUGIWAĆ INTERNETEM LUB MASZ KŁOPOTY Z PLATFORMĄ EDUKACYJNĄ SZKOŁY (nie potrafisz zalogować się, nie potrafisz znaleźć kursu, nie potrafisz wysyłać wiadomości przez platformę)

ZAPYTAJ MNIE W REALU